З ІСТОРІЇ

 

Запоріжжя є одним з великих промислових міст України.

На початку 30-х років минулого століття, коли на Дніпрі була споруджена Дніпровська ГЕС і на її базі будувалися великі металургійні комплекси, одночасно будувалося соцмісто для будівельників, енергетиків і металургів. В 1932 році була пущена велика для того часу районна котельня з розгалуженими тепловими мережами для потреб центрального опалення й централізованого гарячого водопостачання.

Це була одна з перших таких систем в Україні. Всі магістральні трубопроводи були виконані в прохідних каналах і експлуатуються дотепер. Паливом для котлів служило вугілля.

В 50-х роках почався новий, бурхливий ріст міст. Розвиток цивільного й житлового будівництва вимагало рішення проблем джерел теплової енергії.

Поставка в місто природного газу і його використання як палива для котелень дозволило не тільки поліпшити екологію повітряного басейну міста, але й зробити технічний прогрес у теплоенергетиці міста. Більша частина малопродуктивних котелень у районах міста, що працювали раніше на вугіллі, була газифікована.

Котельні й теплові мережі перебували у віданні домоуправлінь місцевих Рад і ЖКО підприємств. Експлуатація теплового господарства була на низькому рівні, тому що домоуправління практично не мали підготовлених фахівців, а сезонна робота привела до великої плинності й низької кваліфікації кадрів обслуговуючого персоналу.

Назріла необхідність створення в системі комунального господарства нового спеціалізованого підприємства по теплопостачанню, що об’єднало б в одних руках котельні й теплові мережі й забезпечило їхню належну експлуатацію. Наказом Міністра житлово-комунального господарства УРСР від 30 листопада 1964 року № 443 з 1 грудня 1964 року в місті Запоріжжя було створено «Дирекцію квартальних котельних і теплових мереж «Запорожтепломережа».

Ріст об’єднання з малої «дирекції» спочатку до великого передового об’єднання «Запорожтепломережа», що є еталоном теплоенергетики в Україні, вражає кожного, знаючого його.

Технічний прогрес у виробничому об’єднанні «Запорожтепломережа» був досягнутий колективною працею робітників, ІТП і службовців. Їхня творчість втілилася в новій техніці, технології й передових методах, широке застосування яких забезпечило підвищення продуктивності праці й технічного рівня виробництва. Воно здійснило переворот у технічному переозброєнні, оснащенні виробництва найбільш передовою технологією.

Це був період бурхливого розвитку теплоенергетики, що дозволяє й у цей час, маючи накопичений досвід, позитивно вирішувати насущні завдання.

Однак згодом ріс рівень інфляції, росли ціни на енергоносії, технічно застарівало встаткування. У кінцевому результаті теплоенергетика Запоріжжя виявилася у фінансовій і технічній кризі. З метою виходу із цієї кризи, а також з метою надійного й безперервного забезпечення споживачів міста Запоріжжя тепловою енергією й для виконання заходів щодо нормалізації роботи паливно-енергетичного комплексу міста (на підставі рішення 34-й сесії 23-го скликання Запорізької міської ради від 11.10.2002 р. № 17 „Про створення комунальних підприємств теплових мереж”) був заснований Концерн „Міські теплові мережі”, що об’єднав, створені з акціонерних товариств, комунальні підприємства теплових мереж районів міста.

Створення Концерну було обумовлено необхідністю контролю процесу виробництва теплової енергії, транспортування її до споживачів, одержання оплати й власних витрат підприємств із єдиного центра, підконтрольного міськвиконкому.

Модернізація мереж теплопостачання є зараз одним з головних завдань, що стоїть не тільки перед тепловиками, але й перед урядом країни.

Сьогодні лідером в області підвищення ефективності української комунальної теплоенгергетики стає не столиця, а місто Запоріжжя, де висококваліфіковані й ініціативні керівники й менеджери розгорнули активну діяльність, спрямовану на підвищення рентабельності теплопостачальної організації – Концерну «Міські теплові мережі».

Нашому підприємству вже вдалося багато чого досягти, але головною нашою заслугою можна вважати те, що за минулі роки система централізованого теплопостачання Запоріжжя, на відміну від аналогічних систем всіх інших міст України, не піддалася руйнуванню.

Запорізький досвід оптимізації теплопостачання міста сьогодні привертає увагу всієї України. Невипадково Запоріжжя називають енергетичним серцем країни, де місцева влада успішно займається розробкою енергоеффективних проектів.

2 квітня 2010 року науково-практична конференція «Основні джерела фінансування проектів модернізації систем міського теплопостачання» зібрала в Запоріжжі понад 60 учасників з різних регіонів України – Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Одеси, Полтави, Харкова.

В Запоріжжі затверджена оптимальна схема теплопостачання, розроблений цілий ряд інвестиційних програм у сфері модернізації теплопостачання. Це відрізняє Запоріжжя від багатьох інших міст України.