Коментарі, роз'яснення

Додаткові роз'яснення щодо двоставкового тарифу

У зв'язку з численними питаннями споживачів щодо плати за приєднане теплове навантаження на опалення (абонентська плата) адміністрація Концерну "Міські теплові мережі" надає роз'яснення з даного питання.

Наявність у складі тарифу на теплову енергію та на послуги централізованого опалення плата за приєднане теплове навантаження (абонентська плата) обумовлена введенням в місті двоставкового тарифу на тепло.

У свою чергу, введення двоставкового тарифу на тепло з 01.08.2008р. було виконанням вимог Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 р. N955 (далі - Порядок).

Діюча і на сьогоднішній день нормативна база по тарифоутворенню в теплопостачанні, а саме - постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", також дозволяє застосовувати двоставкові тарифи на теплову енергію та послуги централізованого опалення для населення.

Що ж таке двоставковий тариф, яка його сутність?

При розгляді сутності двоставкового тарифу необхідно звернути увагу на те, що для виробництва тепла необхідні:

  • паливо для вироблення теплової енергії;
  • електрична енергія для подачі теплової енергії споживачеві;
  • технологічне обладнання для вироблення тепла (джерело) і подачі тепла (передавальні й розподільні пристрої).

Відповідно, і собівартість тепла (сукупна сума витрат на його виробництво і доставку споживачеві) складається з вартості палива, електричної енергії та витрат на підтримання технологічного обладнання в робочому стані, так би мовити, в стані "бойової готовності".

Кількість палива та електричної енергії безпосередньо залежить від кількості тепла, яке потрібно виробити і подати споживачеві виходячи з температур зовнішнього повітря і холодної води.

Кількість же технологічного обладнання, як і його якість, залежить від кількості приєднаних до джерела теплового навантаження (будівель, споруд, інших об'єктів, які мають намір брати теплову енергію).

Таким чином, паливо та електрична енергія - умовно-змінні (залежні від обсягу виробництва продукції) витрати, які виникають протягом опалювального періоду. Решта витрат - умовно-постійні, незалежні від обсягу виробництва продукції, які виникають протягом усього року. Причому більша їх частина виникає саме в період підготовки до опалювального сезону, тобто з травня по вересень.

До вересня 2007 року і ті, й інші витрати за рік споживачі сплачували підприємству рівними частками протягом усього року у складі одного платежу (ставки) незалежно від часу виникнення витрат. З вересня 2007 року по серпень 2008 року і ті й інші витрати споживачі сплачували підприємству в складі одного платежу (ставки) тільки протягом опалювального сезону (також незалежно від часу виникнення витрат).

З серпня 2008 року - з часу введення двоставкового тарифу - оплата умовно-змінних та умовно-постійних витрат проводиться споживачами по мірі виникнення витрат, тобто умовно-змінні - в опалювальний період (плата за теплову енергію, послугу централізованого опалення), умовно-постійні - на протязі року рівними частками (плата за приєднане теплове навантаження, абонентська плата).

Споживачі часто запитують: "Куди ж ідуть кошти, виручені від абонентської плати?".

За рахунок абонентської плати проводяться наступні роботи:

  • експлуатація системи магістральних і внутрішньоквартальних теплових мереж (передача теплової енергії здійснюється за допомогою більш як 696,7 кілометрів теплових мереж в двох трубному обчисленні і 16 насосних станцій),
  • експлуатація та ремонт котлів, районних, квартальних, модульних котелень, експлуатація обладнання котелень, центральних теплових пунктів (теплова енергія виробляється на 56 котельних, гаряча вода готується на 52 теплових пунктах),
  • ремонт і налагодження контрольно-вимірювальних приладів і автоматики,
  • експлуатація ремонт і налагодження газового та електрообладнання.

За рахунок абонентської плати в міжопалювальний період виконуються заходи з підготовки до нового опалювального сезону, планово-попереджувальні ремонти, а в опалювальний період здійснюється забезпечення безперебійної та якісної поставки тепла і усунення аварійних ситуацій.

Звертаємо читачі Вашу увагу, що до складу абонентської плати не входять витрати на утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж теплопостачання. Обслуговування внутрішньобудинкових мереж теплопостачання проводиться виконавцем послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території та за рахунок відповідного тарифу.

За офіційною інформацією, розміщеною на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, нині двоставковий тариф на теплову енергію та послуги з централізованого опалення застосовується в 15 обласних центрах України.

Рівень чинного тарифу на опалення в місті Запоріжжі - один з найнижчих серед тарифів обласних центрів України.

З повагою,
Адміністрація Концерну "Міські теплові мережі"